Αγαπητοί γονείς,

Σας ενημερώνουμε ότι και φέτος το 28ο Δημοτικό Σχολείο Τρικάλων στελεχώθηκε, από το Υπουργείο Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού, με Κοινωνική Λειτουργό (την κ. Γούπου Χρυσούλα) και  Ψυχολόγο (την κ. Κοντοδήμου Γεωργία), οι οποίες απαρτίζουν την Ε.Δ.Υ (Επιτροπή Διεπιστημονικής Υποστήριξης) μαζί με τον Διευθυντή του σχολείου και την εκπαιδευτικό του Tμήματος Ένταξης (Τεκτονίδου Χρυσούλα).

Η ομάδα της Ε.Δ.Υ για τη φετινή σχολική χρονιά λειτουργεί κάθε Δευτέρα (09:00-13:15) και οι συναντήσεις με τους γονείς πραγματοποιούνται κατόπιν προγραμματισμένου ραντεβού σε χώρο του σχολείου, όπου διασφαλίζεται το απόρρητο των προσωπικών δεδομένων.

Σκοπός της Ε.Δ.Υ. είναι:

• η διερεύνηση και ο εντοπισμός των εκπαιδευτικών αναγκών των μαθητών, έπειτα από τη λήψη όλων των απαραίτητων πληροφοριών από το οικογενειακό και σχολικό περιβάλλον
  • η διερεύνηση και ο εντοπισμός του είδους των δυσκολιών και των πιθανών εκπαιδευτικών, ψυχοκοινωνικών και άλλων φραγμών στην ισότιμη πρόσβαση των μαθητών στη μάθηση
  • η εφαρμογή παιδαγωγικών, εκπαιδευτικών και άλλων υποστηρικτικών μέτρων για το σύνολο των μαθητών της σχολικής κοινότητας συμπεριλαμβανομένων και των μαθητών με αναπηρία ή και με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες
  • η υλοποίηση εξατομικευμένων ή ομαδικών δράσεων ενίσχυσης των γνωστικών και ψυχοκοινωνικών δεξιοτήτων των μαθητών
  • η συμβουλευτική υποστήριξη σε εκπαιδευτικούς και γονείς ή κηδεμόνες των μαθητών, έπειτα και από δική τους επιθυμία
  •  η εφαρμογή στοχευμένων παρεμβάσεων ενδυνάμωσης όλων των μελών της σχολικής κοινότητας

Για την πραγματοποίηση ατομικών συναντήσεων με τους μαθητές του σχολείου απαιτείται η σύμφωνη γνώμη των γονέων τους, που υπογράφουν σχετική υπεύθυνη δήλωση την οποία παραλαμβάνουν από τα μέλη της Ε.Δ.Υ. στο πρώτο προγραμματισμένο ραντεβού.

Τα αιτήματα για ραντεβού γίνονται στον Διευθυντή στο τηλέφωνο του σχολείου 2431 021269.

Κουτελίδας Αχίλλειος